Czcionka A- A+
Wersja
kontrastowa
Mapa
strony
Mapa strony
BiP

Narodowe Czytanie 2023

News details

Tegoroczne Narodowe Czytanie odbyło się w środę 6 września przed Dworem w Ropie. To już dwunasta odsłona ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Parę Prezydencką. W tym roku lekturą Narodowego Czytania była powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Powieść ta ukazała się w 1888 roku, to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Spotkanie rozpoczęło się od przeczytania listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy wprowadzającego w tematykę utworu. Następnie odbył się koncert grupy „Ruty Uwite”, która zaprezentowała stare pieśni nawiązujące do czytanej lektury. Po koncercie zaproszeni goście przeczytali wybrane fragmenty „Nad Niemnem”. W tym roku wśród czytających obecni byli: Wójt Gminy Ropa pan Karol Górski, skarbnik Gminy Ropa pani Renata Lisowicz, przewodniczący Rady Gminy Ropa pan Bogusław Łukaszyk, Dyrektor ZSzP pani Anna Maczuga, pieśniarka Julia Doszna, uczennica kl. VII b Emilia Ćwiklik, uczeń kl. VII b Kacper Szczecina.

Serdecznie dziękujemy lektorom i wszystkim pozostałym za udział w Narodowym Czytaniu. Mamy nadzieję, że tak jak my, miło spędzili Państwo środowe przedpołudnie. Zachęcamy do lektury „Nad Niemnem” i do zobaczenia na następnym Narodowym Czytaniu – za rok!