Czcionka A- A+
Wersja
kontrastowa
Mapa
strony
Mapa strony
BiP

"Beskid bez kitu" czyli Łemkowszczyzna dla najmłodszych

News details

W Uściu Gorlickim, sercu Beskidu Niskiego, na Łemkowszczyźnie trwają dwutygodniowe, letnie warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy, pod okiem profesjonalnych instruktorów, pracują nad tekstem w oparciu o książkę "Beskid bez kitu", która opowiada o przyrodzie, tradycjach i kulturze Łemków. Spektakl przeniesie czytelnika w siermiężne lata 60-te. Premiera spektaklu odbędzie się 14 sierpnia o godzinie 17:00 w Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu. Wstęp wolny.

Gminny Ośrodek Kultury w Uściu Gorlickim od kilku miesięcy może pochwalić się prężnie działającą grupą teatralną. Zaczątkiem tych działań był projekt Instytutu Teatralnego "Lato w Teatrze", który odbył się na terenie gminy w minionym roku i mimo pandemii udało się zrealizować dwutygodniowe półkolonie dla dzieci i młodzieży. Rok temu uczestnicy pracowali nad fragmentem mowy noblowskiej Olgi Tokarczuk. Finałowy spektakl przyciągnął setki widzów a uczestnicy wydarzenia zadeklarowali chęć wzięcia udziału w podobnych warsztatach za rok. W tym roku, przy wsparciu finansowym Gminnego Ośrodka Kultury w Uściu Gorlickim oraz dzięki zbiórce internetowej udało się znów zebrać fundusze aby zorganizować dzieciom podobny projekt.

Książka "Beskid bez kitu" Marii Strzeleckiej okazała się tym razem idealnym tematem do podjęcia z młodymi aktorami. "Chcieliśmy przybliżyć polskim dzieciom temat historii i kultury Łemków, wprowadzić ich w świat lokalnej przyrody i tradycji. Akcja książki Marii Strzeleckiej dzieje się na naszych terenach, w latach 60-tych, więc od razu wydała nam się trafnym wyborem. Zależało nam na historii, która będzie im bliska i dotyczy ich najbliższych sąsiadów. Często temat ten jest pomijany lub zwyczajnie obcy młodym lokalnym mieszkańcom. Potrzeba opowiedzenia o tym językiem teatralnym okazała się wręcz niezbędna. Dzieci weszły w tę historię z ogromnym zaangażowaniem." - opowiada Monika Babula reżyserka spektaklu.

Do projektu zatrudniono lokalnych instruktorów. Reżyserką i scenarzystką przedstawienia jest Monika Babula, aktorka mieszkająca na terenie gminy Uście Gorlickie, która od roku prowadzi tam międzypokoleniową grupę teatralną Plemię. Instruktorką wokalną jest Julia Doszna, łemkowska pieśniarka. Zajęciami muzycznymi zajmuje się łemkowski muzyk Mirosław Bogoń a scenografią do spektaklu zajęła się osobiście Maria Strzelecka - autorka książki.

"Zależało nam na profesjonalnym poziomie tych warsztatów, dlatego zaprosiliśmy do współpracy najlepszych. Udział autorki książki też bardzo podnosi prestiż tego wydarzenia. Zawsze kładziemy też nacisk na walor integracyjny tego typu aktywności dla dzieci. Zawiązały się nie tylko nowe przyjaźnie ale ujawniły się piękne talenty, a przecież temu służy w gminie dom kultury. Cieszy nas bardzo zaangażowanie uczestników ale i otwartość Dyrektora GOK w Uściu Gorlickim jak i całej rady gminy, która poparła nasz pomysł." - mówi Marlena Moździńska, koordynatorka projektu.

Finałem warsztatów będzie spektakl o tym samym tytule co książka. Miejscem wydarzenia została stara łemkowska Zagroda Maziarska w Łosiu. Mimo iż obiekt znajduje się w sąsiedniej gminie, jest to idealny plener do wystawienia tej historii. Organizatorom zależało bowiem na wiernym odtworzeniu opowieści w scenerii, która już sama w sobie jest historią. Jednocześnie jest to okazja to nawiązania kulturalnej integracji pomiędzy gminami. Grupa udowadnia, że teatr może powstawać nawet bez profesjonalnych scen. Wystarczą pomysł, chęci i grupa pasjonatów, którzy realizują tego typu projektu. Oby było ich jak najwięcej.

Gminny Ośrodek Kultury w Uściu Gorlickim

kontakt: Marlena Moździńska 730 410 604

Premiera spektaklu 14 sierpnia o godzinie 17:00 w Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu.

Wstęp wolny